Annual Award Winners

2018
JUDITH LAYNE
Cuyahoga County

2017
ANN BARONAS
Lucas County

2016
HOWARD WHITCOMB
Ottawa County

2015
THOMAS CUNI
Hamilton County

2013
MIKE HESS
Pickaway County

2012
Ben Yoder
Butler County

2011
William Nicholson
Guernsey County

2010
Sheryl Groff
Richland County

2009
Tammie Hursch
Allen County

2007
John Everett
Montgomery County

2018
CRIME VICTIM SERVICES SECTION
Ohio Attorney General’s Office

2017
HON. PEGGY LEHNER
Ohio Senate

2016
HON. MIKE DeWINE
Ohio Attorney General

2015
HON. ROB PORTMAN
U.S. Senate

2012
LISA DICKSON

2011
HON. CHARLES HENRY, Judge
Geauga County

2005
HON. RANDY GARDNER
Ohio Senate

HON. BETTY MONTGOMERY
Ohio State Auditor

2004
HON. DON READER. Judge
Stark County

2003
HON. THOMAS J. MOYER, Chief Justice
Supreme Court of Ohio

2002
HON. DEB PRYCE
U.S. House of Representatives

2000
DR. BERNARD J. CULLEN

1999
SHIRLEY LANDIS

2017
MICHELLE FROHNE
Ottawa County

2016
JENNIFER JUSTICE
Ohio Department of Job & Family Services

2015
ANNA McMINN
Greene County

2014
KELLY HURLEY
Butler County

2011
KAREN JACKSON
Clermont County

2010
TONYA CAMDEN
Wood County

2009
KELLY KNIGHT
Franklin County

2007
MELISSA BAUGHN
Greene County

2006
ROGER LOY
Montgomery County

2018
TERRI CARTER
Montgomery County

2017
GENE SCHUMACHER
Sandusky County

2016
KRISTEN LePREVOST
Lorain County

2015
MARLENE CERVENEC
Lucas County

2014
TERRI TOWN BALLMER
Lucas County

2013
CAROL SWISSHELM
Butler County

2012
CAROLINE JONES
Butler County

2011
MARIA GONZALEZ
Lucas County

2010
KAY KAEBNICK
Miami County

2009
BILL RICE
Miami County

2008
SHARON HOCKMAN
Clark County

2007
NANCY EDWARDS
Richland County

MADELINE KOETH
Lorain County

2006
ETHEL FO
Summit County

MARGARET KERN
Huron County

2005
NANCY COOPER
Athens County

DIANE HOHMAN
Hancock County

DAVID GREEN

2004
JEAN COOK
Lucas County

ALLYSON WALLACE

2002
DIANE TISDALE
Butler County

2001
BONNIE THOMAS

2000
MARILYN NEASON
Athens County

2018
CHRISTINE BISESI
Delaware County

2017
DOUG PAGE
Miami County

2016
DENNIS BLANK
Clark County

2015
DEBBIE JACOBS
Hamilton County

2014
RETHA KARNES
Wood County

2013
SHARON LONG
Butler County

2012
KEVIN McDERMOTT
Lucas County

2011
MARYANNE FOSTER
Hamilton County

2010
DONALD BROOKS JR.
Lucas County

2009
CLAUDE THOMPSON

2008
CHRISTINA KAMPMAN
Clark County

LARRY SALYER
Miami County

2007
JANICE RING
Lucas County

2006
CATHY EVANS
Richland County

2005
KEVIN BROCK
Lucas County

ANNIE FISHER
Hancock County

2004
CHARLES HALL SR.
Butler County

2003
PAT WALTER
Lucas County

2002
DOROTHE FINN
Summit County

2001
JACK KIRBY